ما در این مقاله قصد داریم شما را با تفاوت هایی از انواع قهوه ها بیشتر آشناسازیم

با کلیک روی لینک های مربوطه با مجموعه سراج تجهیز بیشتر آشنا خواهید شد.

تجهیزات کار کرده کافی شاپ. خرید تجهیزات کافی شاپ. تجهیزات کافی شاپ

با ما همراه باشید تا با تفاوت بین انواع قهوه ها بیشتر آشنا شوید.

تفاوت قهوه ترک، فرانسه، اسپرسو و دمی

سوال عجیبی است؟ فرقی بین قهوه هاست آیا؟ این چه سالیه قهوه اس دیگه؟ حقیقش این است قهوه ها هم می توانندباهم فرق داشته باشند و هم می توانند نداشته باشند. بدانیدکه تمامی قهوه هایی که نوش جان می کنیم از دانه قهوه ایی است که ابتدا خام و درمرحله بعد برشته و و در نهایت آخر آسیاب می شود تهیه می شود. این به این معناست که قهوه ها با هم فرقی ندارند اما فرق عمده آن ها در نوع و نحوه آماده سازی آن هاست که این نوشیندنی را به انواع مختلف متمایز می کند.

تفاوت قهوه ترک ،فرانسه و اسپرسو در چیست؟

قهوه ترک:

این روش یک نوع روش تهیه قهوه است که برای تهیه آنباید یکسری قوانین را رعایت کنید. ممثلا وقتی شما قصد نوش جان کردن یک فنجان قهوه ترک را دارید پس باید تمام شرایط آن از لحظه خرید تا لحظه نوش جان کردن رعایت کنید.بدانید که قهوه ترک را فقط باید با قهوه جوش دم کنید.هنگام تهیه قهوه ترک باید درخواست قهوه ترک را داشته باشید تا به شما قهوه بسیار ریز یا همان رست یابرشتگی داده شود وقتی که آن را تحویل گرفتید آن را قهوه جوش یا ایبریک تهیه شود.در صورتی که این قوانین را رعایت کنید یک قهوه ترک تهیه کرده اید که رنگ، عطر، طعم  و….. آن از قهوه فرانسوی کاملا مجزاست.البته نا گفته نماند که آیین نوشیدن ایننوع قهوه، سایز و تنوع فنجان ها و …… هم از قهوه فرانسوی مجزاست.

تفاوت قهوه ترک، فرانسه، اسپرسو و دمی
تفاوت قهوه ترک، فرانسه، اسپرسو و دمی

اما قهوه فرانسه:

حالا اگر بخواهید قهوه فرانسوی نوش جان کنید،هنگام خرید درخواست قهوه فرانسوی کنید تا به شما قهوه ای با میزان رستگی و برشتگی که این قهوه ملایم تر است سوال دیگر نیز دستگاه تهیه قهوه فرانسوی است که موضوع آن دستگاه تهیه آن قهوه است  که یا فرنچ پرس است و یا دستگاه قهوه ساز که انتخاب دستگاه نیز به میزان درجه آسیاب دانه قهوه بستگی داشته و دانه ها را باید متناسب با دستگاه فرنچ پرس و یا دستگاه قهوه ساز آسیاب کنید.اگر شما قهوه خودتان را در دستگاه فرنچ آماده کنید قهوه فرانسوی خواهید داشت. به طور مثال قهوه ای را که می خواهید با دستگاه فرنچ آماد کنید باید درشت آسیاب کنید.

برشتگی یا رست ملایم، درجه آسیاب درشت و در نهایت تهیه قهوه با فرنچ پرس.

حالا با رعایت این شرایط، قهوه تان، قهوه فرانسوی نام می گیرد. 
گاهی ممکن است سوال دیگری در رابطه با درجه رست آن هم بوجود بیاید. مثلا درجه رست قهوه تان کمی تیره تر باشد یا نه کمی روشن تر.

قهوه اسپرسو:

دقیقا مثل روش های قبل برای آماده سازی قهوه اسپرسو به یک سری روش ها نیاز دارید که قهوه شما اسپرسو نامیده شود.این  موارد شامل درجه آسیاب، رست و حتی ابزار آماده سازی قهوه می باشد. برای تهیه قهوه اسپرسو شما به دستگاهی به نام اسپرسو ساز و یا موکاپات احتیاج دارید. میزان درجه برشتگی برای قهوه اسپرسو بیشتر و تیره تر است. برای موکاپات قهوه ها باید به اندازه نمک آسیاب شوند.
موکاپات و قهوه به نام اسپرسو! 

هنگام خرید قهوه جملاتی از این قبیل رایج اند:

  1. ۲۰۰ گرم قهوه ترک
  2. ۱۵۰ گرم قهوه فرانسه برای فرنچ پرس یا قهوه ساز
  3. ۲۰۰ گرم قهوه فرانسه بی زحمت رستش کمی تیره باشه
  4. قهوه ترک با رست تیره میخام دارید؟(این جمله کمی نادر است)
  5. ۲۵۰ گرم اسپرسو برای موکاپات
  6. ۳۰۰ گرم اسپرسو برای دستگاه اسپرسو ساز میخام

تفاوت مزه قهوه ترک و فرانسه و اسپرسو:

خب همان طور که گفتیم این قهوه ها با ابزار های مختلفی تهیه می شوند پس هر کدام مزه متفاوتی دارند.

قهوه اسپرسو تلخ ترین و قهوه ترک میزان تلخی کمتری دارد به نسبت آن و قهوه فرانسوی از هر دو آن ها کمتر تلخی دارد.

میزان قهوه فرانسوی که سرو می شود تقریبا یک فنجان بزرگ است و حدودا ۲۸۰ الی ۴۰۰ گرم ماگ بزرگ است در صورتی که مقدار قهوه اسپرسو یک شات کوچک برابر با حدود ۲۵ گرم است و قهوه ترک هم حدود ۲۰۰ گرم که یک فنجان است تقریبا.

قهوه دمی:

قهوه ای نیز وجود دارد که قهوه دمی نامیده می شود این قهوه نیز مانند دیگر قهوه ها از قبیل ترک و فرانسوی با استفاده از ابزار و همچنین درجه آسیاب خاصی تهیه می شود. همچنین روش آماده سازی و دم آن نیز متفاوت است. ولی هنوز این ابزار به خانه ها نیامده اند. مانند وی ۶۰ و یا کمکس که ابزار تهیه آن قهوه به نام قهوه دمی است.

نکته:

قهوه هایی که با دستگاه قهوه ساز آماده می شود فیلتری روی قهوه دارد که به دلیل اشتباهات عامیانه آن را قهوه فرانسوی می گویند. حتما سوالی برای شما پیش خواهد آمد که کدام قهوه بیشترین کافیئن را دارد با ما در این مورد در مقالات بعدی همراه باشید.

لینک های کمکی=

تجهیزات کار کرده کافی شاپ. تجهیزات کافی شاپ. تجهیزات کافی شاپ